AdBlue Çözümleri

  • Anasayfa
  • Hizmetlerimiz
  • AdBlue Çözümleri

AdBlue Çözümleri

AdBlue ne işe yarar?

AdBlue sisteminin aracınızın daha çevreci egzoz emisyonu oluşturması sebebi ile araçlarda bulunan yakıt olmayan çevreci bir sıvı çözeltidir. Yakıt tüketimini etkilemediğini belirtmek gerekiyor. Çözeltinin amacı aracınızın yakıt ekonomisine katkı sağlamak değil, aracınızın egzoz emisyon salınımını düşürmek. Egzoz Sitemine karıştırılan bu çözelti zararlı Azotoksit (NOx) gazlarını parçalayarak nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamayı ve zehirli gaz salınımını azaltmayı hedeflemektedir.

AdBlue Nasıl Çalışır?

Avrupa Birliği ülkelerinde EURO 6 emisyon standardı ile AdBlue kabul edilmiş oldu. Bu standarttaki araçların egzoz sistemlerinde Dizel Partikül Filtresine ek olarak SCR(Selective Catalytic Redictuon) yani seçici katalitik indirgeme sistemi kullanılmıştır. Bu sistemde metal katalizörün üzerine AdBlue sıvısı Püskürtülerek NOx gazlarının nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamaktadır.

AdBlue biterse ne olur?

Aracınızın motoruna hiç bir etkisi yoktur, AdBlue bitse dahi aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak egzoz emisyonu yükseleceği için kontağı kapattıktan sonra AdBlue tankını doldurana kadar aracınız çalışmayacaktır.

AdBlue uyarısı durumunda ne yapılmalı?

AdBlue tankının doluluğu kontrol edilerek çözeltinin bitmesi durumunda tamamlanması gereklidir. Ancak tank dolu olduğu halde uyarı devam ediyorsa AdBlue sisteminde ya da SCR sisteminde bir arıza meydana gelmiştir. Parça değişimi ve onarımı söz konusu olabilmektedir. Aracınızı servisinizde kontrol ettirmelisiniz.

AdBlue Sisteminin Onarım Maliyeti Nedir?

Aracınızın marka ve modeline bağlı olarak değişmekle birlikte AdBlue sisteminin değişim maliyeti oldukça yüksektir. Ortalama olarak 6.000TL - 19.000 TL arasında bir maaliyet çıkmaktadır. Onarımı mümkün olmayan pompa ve kontrol ünitesi onarım maliyetlerini artırmaktadır.

Son çözüm olarak AdBlue iptali,

Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir AdBlue iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınız bu sistem ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuPrime Chiptuning olarak yapılan araçlarımız 2 yıl yazılım garantisi sunmaktayız. Araçlarınız Şase No ve Plaka ile sistemlerimizde kayıtlı olup şubelerimizden ücretsiz teknik destek alabilmektedirler.

AdBlue iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

AdBlue iptali araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiçbir zarar vermemektedir. 

AdBlue iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     AdBlue Çözümlerini EcuPrime Chiptuning Şubelerinde Ekonomik ve Garantili olarak yaptırabilirsiniz.